uratowane
Aktualne wieści z Kucykowego przedszkola. Część maluchów, w tym Kinderek, wyzdrowiała i wróciła na padok.
https://youtu.be/4oB5DqByr4I24 czerwca 2026 Niedawno pochorowała się większość przedszkolaków. Cieszę się, bo powoli zdrowieją i wychodzą ze stajni na swój padok. Duduś chorował miesiąc temu i już dawno o tym nie pamięta. Kinderek wrócił wczoraj, niestety musiał dostawać zastrzyki i na razie mnie unika, mam nadzieję, że niedługo zapomni o leczeniu. Jutro pani weterynarz zbada Majeczkę, Jarusia, Misiaczkę i Kropelkę, zdecyduje
Maciek i Lejdi to starsze, schorowane konie. Ciocia Ola opowiada o ich aktualnym stanie.
https://youtu.be/wftwFcg_x7E 23 czerwca 2026 Te staruszki żyją na osobnym padoku w towarzystwie kóz. Mają tu spokój. Maciek ma prawie 30 lat, choruje na stawy i na RAO, czyli końską astmę. Lejdi to klaczka, która była bardzo wychudzona, wymagała dokarmiania specjalnie przygotowywaną karmą. Cieszy nas, że przez te kilka miesięcy jej zapadnięte żebra wypełniły się i stan sierści się poprawił. Zarówno
Piesek Laki już jest po operacji. Wszystko się udało. Bardzo dziękuję za pomoc w opłaceniu faktury.
22 czerwca Operacja Lakiego udała się. Została usunięta część kręgu. Psiaczek powoli dochodzi do siebie. Poniżej załączona jest dokumentacja medyczna i faktura na 3431 złotych. Do tej pory uzbieraliśmy prawie 2700 złotych dla tego psiaka. Dziś musimy opłacić operację. Bardzo proszę o pomoc dla Lakiego. Marek Sotek 18 czerwca Piesek Laki nie może chodzić, ani nawet stawać na łapkach. Ma
Uratowana ośliczka Ania okazała się być osiołkiem. Dałem mu imię Anuś.
https://youtu.be/AzMU_nwbvgU 22 czerwca 2026 Anuś przyjechał dwa dni temu, obecnie przebywa na kwarantannie w stajni. Jest spokojny i ciekawy człowieka. Jak widzicie, bardzo delikatnie liże i skubie rękę. Cieszę się, że ten osiołek jest już z nami. Dziękuję Wam za nieocenioną pomoc i zapraszam 4 lipca w odwiedziny. 19 czerwca Przed chwilą zadzwonił do mnie handlarz i zażądał reszty pieniędzy
Bardzo Wam dziękuję za pasze dla naszych osiołków i kucyków. Przez cały miesiąc będą miały pełne brzuszki.
22 czerwca Nasze zwierzaki są bardzo szczęśliwe, bo mają zapewnione pasze na cały miesiąc. I to dzięki Wam. W imieniu naszych staruszków i chorowitków bardzo dziękuję za ten wspaniały prezent. Marek Sotek NA WPŁATĘ POZOSTAŁO: Dni Godziny Minuty Sekundy Brakująca kwota: 0 zł Kolejny raz jestem zmuszony prosić Was o pomoc w zakupie paszy dla naszych staruszków i chorowitków. Mamy
Rusałka to kolejna uratowana ostatnio podopieczna. Właśnie przeszła do stada kucyków.
https://youtu.be/7T84b2QTe5M 20 czerwca 2026 Ta drobna kucka jest na razie wystraszona, dużo rży. Nie wiem czy nawołuje i szuka innego konia, z którym została rozdzielona. Skończyła kwarantannę i przeszliśmy na padok spokojnych klaczy i wałachów. Znajdzie sobie tu na pewno dobrych towarzyszy i spokój. Jestem Wam bardzo wdzięczny za pomoc w wykupie kolejnego zwierzaka. 16 czerwca Już załatwiam transport dla
Dziś Maciejka skończyła kwarantannę po przyjeździe i dołączyła do stada osiołków.
https://youtu.be/I4nJGEJcq7Y 19 czerwca 2026 Ta brązowa ośliczka, uratowana dzięki Wam tydzień temu, na razie idzie niepewnie. Przeszliśmy wzdłuż kilku padoków. Przystawała przy każdym i przyglądała się ich mieszkańcom. Musiałem dopasować się do jej wolnego tempa, aby nie zdecydowała się stanąć w miejscu. Osiołki przywitały ją dużym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że prędko się u nas zadomowi, a Wy będziecie mogli ją
Odwiedziny na padoku osiołków to prawdziwa osiołkoterapia.
18 czerwca 2026 Za każdym razem, kiedy wchodzę na osiołkowy padok, otaczają mnie wianuszkiem zaciekawieni mieszkańcy. Mamy tu między innymi starszych podopiecznych: Racuszkę, Klapcia, Ferdusia, Jacusia czy Puchatka. Żyją tu też dwie muliczki, Sówka i młodziutka Koniczynka, która jeszcze niedawno bała się ludzi. Teraz zrobiła się przebojowa, podchodzi, a na ostatnim dniu otwartym rozstawiała nawet osiołki po kątach. Zapraszam Was
Spokojne popołudnie w Kucykowym przedszkolu. Zobaczcie jakie słodkie maluchy tu mieszkają.
https://youtu.be/nTyHcsx3S50 17 czerwca 2026 Filmik nagrałem, kiedy jeszcze było pierwsze letnie ocieplenie, zanim przyszły deszcze i ochłodzenia, w wyniku których przedszkolaki się przeziębiły. Obecnie są w stajni na leczeniu, a aktualną sytuację ciocia Ola nagrała dwa dni temu. Czekam, aż maluchy wyzdrowieją i znów wrócą na ich padok, żeby razem spacerować wśród drzew. Jak widzicie, te osiołki i kucyki nie
Co nowego u naszych chorujących podopiecznych? Opowiada ciocia Ola, która codziennie ich dogląda.
15 czerwca 2026 Czerwiec przyniósł nam zmienną pogodę, różnice temperatur, ostatnio intensywne deszcze. Kucyki i osiołki zdążyły już, przy pierwszych ociepleniach, zrzucić zimowe futro. Stały się bardziej narażone na nagłe ochłodzenie i przeziębienia. Pochorowały nam się głównie mali mieszkańcy kucykowego przedszkola, większość maluchów została przeniesiona do stajni. Aktualnie wszystkie boksy są zajęte przez pacjentów. Mamy tu Kinderka z mamą, którzy
Maciuś i jego mama przeziębili się i zostali przeniesieni do stajni na leczenie.
https://youtu.be/lNjXibu6Fvs 11 czerwca 2026 Te miłe kucyki trafiły do nas miesiąc temu, zamieszkały w kucykowym przedszkolu z innymi mamami i ich maluchami. Niestety złapały jakieś przeziębienie. Weterynarz zdecydował o leczeniu antybiotykiem, w związku z tym czasowo zamieszkały w stajni. Maciuś od początku był ufnym kucykiem, sam podchodził do człowieka, teraz trochę się zraził przez codziennie zastrzyki. Czekamy na kontrolę lekarską
Brunia właśnie przyjechała do fundacji. Zobaczcie jak swobodnie czuje się przy człowieku. Dziękuję, że ją uratowaliście!
https://youtu.be/rMm1nu2qSsQ 9 czerwca 2026 To młoda, przyjazna, czekoladowa ośliczka. Stoi spokojnie, jest zaciekawiona człowiekiem. Jesteśmy w stajni, gdzie Brunia spędzi kilka dni na kwarantannie, podczas której zostanie odrobaczona i zabezpieczona przeciw pasożytom. Następnie dołączy do stada osiołków i będziecie mogli ją poznać podczas najbliższego dnia otwartego 4 lipca. Brunia uratowana. Bardzo Wam wszystkim dziękuję za pomoc. 8 czerwca Dziś wieczorem
Tutuś mieszka u nas od zimy, przeszedł metamorfozę i można go rozpoznać po białej strzałce na czole. Zobaczcie jaki jest elegancki.
https://youtu.be/_20FlrJ11KQ 9 czerwca 2026 Ten rudy kucyk przyjechał do fundacji w zaniedbanym stanie. Miał bardzo poprzerastane kopytka, ciężko mu się chodziło. Grzywa była skołtuniona, spadała na Tutusiowe oczy tak, że niewiele widział. Teraz ma nowoczesną fryzurę, a kopytka już po dwóch sesjach kowala. Tutuś to mały dzikus, który przechodził między padokami, zrywał pastuchy. W związku z tym, mieszka na padoku
Właśnie przywiozłem Brzózkę do fundacji. Zapraszam do obejrzenia filmu z jej przyjazdu.
https://youtu.be/ZHvp0TrgJUI 7 czerwca 2026 Ośliczka była zestresowana podróżą, ale zaraz po wyjściu zaczęła jeść trawę i poszła przywitać się z Kapitanem i Bąbelkiem. Brzózka dziś przenocuje w stajni, jutro ciocia Ola sprawdzi czego jej potrzeba przed wprowadzeniem do stada. Na pewno musi dostać pastę odrobaczającą i ochronę przeciw pasożytom skórnym na grzbiet. Długi weekend dopiero się kończy a, dzięki Wam,
Iskierka, nasza kilkuletnia mieszkanka, poleca się do wirtualnej adopcji.
https://youtu.be/ZOM6CnRAztA 5 czerwca 2026 Ta brązowa klaczka mieszka u nas ponad trzy lata, jest dokarmiona, ma zadbane kopytka. Choruje na RAO, przewlekłą końską astmę, pewnie dlatego trafiła do handlarza. Jej stan wymaga zamieszkiwania otwartego terenu, częstszych kontroli weterynaryjnych, podawania leków ze sterydem oraz spokojnego trybu życia. W związku z tym, jest jedną z podopiecznych, której nie wydajemy do adopcji bezpośredniej,
Siano przyjechało! Bardzo Wam dziękuję za wielką pomoc.
https://youtu.be/9vEc5bE24xY 5 czerwca 2026 Dzięki Waszej pomocy, mamy zabezpieczone 3 tygodnie wyżywienia dla naszych 120 osiołków i kucyków. Zapraszam, już jutro dzień otwarty na odwiedzenie naszych podopiecznych. NA WPŁATĘ POZOSTAŁO: Dni Godziny Minuty Sekundy Brakująca kwota: 0 zł Bardzo proszę Was o pomoc w zakupie siana dla naszych zwierzaków. W tej chwili w naszym ośrodku w Nowym Wilkowie mamy ponad 120
Dwa osiołki- Kapitan i Bąbelek, ze względów zdrowotnych, mieszkają czasowo na wydzielonym padoku. Ciocia Ola opowiada o ich stanie.
3 czerwca 2026 Mamy osobny padoczek, na który zaprowadzamy osiołki czy kucyki, kiedy potrzebują izolacji. Aktualnie Bąbelek jest po zabiegu kastracji, potrzebuje kilku dni spokoju, aby wygoiła się dobrze rana pooperacyjna. Kapitan natomiast choruje na wątrobę, wymaga podawania specjalnej suplementacji. Początkowo przechodził leczenie w stajni, w boksie. Źle jednak znosił izolację, jest towarzyskim osłem. Z tego powodu ciocia Ola postanowiła
Pietruszka, uratowana ostatnio dzięki Wam ośliczka, przeszła kwarantannę i dołącza do stada osiołków.
https://youtu.be/Fvd0w56V8tc 1 czerwca 2026 Pietruszka przyjechała do nas pod koniec tygodnia. Trafiła standardowo na kwarantannę, podczas której została odrobaczona. Dziś przeszła na padok osiołków, gdzie nastąpiło spore poruszenie. Pietruszka musiała troszkę odganiać się kopniakami od zainteresowanych osiołków. Kopytka tej sympatycznej ośliczki są połamane. Jest u nas aktualnie kowal, który niebawem się nimi zaopiekuje. Dziękuję Wam za wsparcie w uratowaniu Pietruszki.
Śnieżek to jeden z naszych pierwszych uratowanych kucyków, zobaczcie jak się miewa.
29 maja 2026 Śnieżek to biały, okrąglutki kucyk, widać, że apetyt mu dopisuje. Trafił do nas ponad 3 lata temu. Miał wtedy bardzo zaniedbane, powywijane do góry kopytka. Dzięki regularnym wizytom kowala, zostały doprowadzone do dobrego stanu. Na tyłach padoków mamy jeszcze taką otwartą przestrzeń, na którą wyprowadzamy kucyki, aby pojadły świeżą trawę, dla urozmaicenia swojej diety. Na co dzień
Księżniczka przeniosła się na padok dla dużych koni, gdzie ma więcej przestrzeni do biegania.
https://youtu.be/SHFTD0WRxzA 28 maja 2026 Ta piękna, biała klaczka to jeden z największych koni, które przebywają w fundacji. Czasowo mieszkała na przednim padoku, przeznaczonym dla naszych chorowitków, ale zauważyliśmy z ciocią Olą, że zaczęła za bardzo rozpychać się w stadzie. Dziadzio nie mógł dotrzymać jej odpowiedniego towarzystwa, bo słabną mu tylne nogi, wiek zaczyna mu doskwierać. Zaprowadziłem ją na padok dla
Misia przyjechała kilka dni temu i już czuje się jak u siebie. Zobaczcie jaka to sympatyczna kucka.
https://youtu.be/HW7L_kv5le4 27 maja 2026 Dzięki Wam, Misia przyjechała do fundacji pod koniec zeszłego tygodnia. Na początku trzymała się na dystans. Myślałem, że ciężko będzie ją Wam pokazać, ale zaskoczyła mnie i sama przyszła. Chyba poczuła, że kucyki żyją tu spokojnie. Zobaczcie jaka to sympatyczna kucka. Będziecie mogli poznać ją 6 czerwca na dniu otwartym, serdecznie zapraszam. 21 maja Bardzo, bardzo
Kalafiorek trafił do nas w lutym, z urwanym ogonem. Obecnie, poza brakiem ogona, miewa się bardzo dobrze.
26 maja 2026 Nagrałem aktualizację z Kalafiorkiem, na prośbę jednej ze wspierających fundację osób. Kalafiorek trafił do nas zimą z urwanym ogonkiem, w bardzo zaniedbanym stanie. Jest nieufnym kucykiem, widać, że doświadczył złego traktowania od człowieka. Na szczęście w fundacji ma spokój, odpoczynek i zdrowie mu dopisuje. Jest zaokrąglony, paszy mu nie brakuje. Mam nadzieję, że muchy nie będą mu
Marusia jest już u nas, zadomawia się w stadzie osiołków.
https://youtu.be/3Bzl-VnooLo 25 maja 2026 Marusia, uratowana w zeszłym tygodniu, przyjechała do fundacji w piątek. To młoda, spokojna ośliczka, choć wystraszona i trzymająca dystans. Na początku trafiła na mieszany padok, ale potem udało mi się do niej zbliżyć i przeprowadzić do stada osiołków. W połowie tygodnia przyjedzie do nas kowal i obejrzy jej kopytka. Marusię będzie można odwiedzić na dniu otwartym
Nasze duże konie, Biały, Masza, Pawełek czy Piotr i Paweł, żyją na wydzielonym padoku dla większych zwierząt.
https://youtu.be/k8Lp6jj69Es 21 maja 2026 Teren fundacji jest podzielony na kilka dużych padoków, które są przypisane do określonych kategorii. Zapewnia to wszystkim większy spokój i bezpieczeństwo. Mamy padok dla osiołków, kucykowe przedszkole dla mam z maluszkami, padoczek dla dziadeczków, padok dla koni, stajnię dla chorych, osobny wybieg dla kucyków czy osiołków czekających na kastrację. Chciałbym przypomnieć nasze dawniej uratowane duże konie.
Fredzio, jeden z naszych staruszków, ma się całkiem dobrze. Nagrałem filmik na prośbę pani, która nas wsparła w wykupieniu tego osiołka.
https://youtu.be/IxMnMIFpRJY 20 maja 2026 Fredzio to stary osiołek, może mieć ze 30 lat. Wiele w życiu przeszedł, co można było wywnioskować po jego zachowaniu. Kiedyś często próbował ugryźć lub odwracał się, aby kopnąć. Jak widać, spokojne życie w fundacji sprawiło, że zmienił podejście do człowieka. Fredzio żyje wraz z Nikiforkiem na padoku dla dziadeczków. Dostają codziennie dobrą paszę, nikt się
Serdelek, którego uratowaliście w zeszłym tygodniu, przyjechał już do nas. Obecnie stoi na małym padoku, gdzie w spokoju się oswaja.
19 maja 2026 Serdelek to około dwuletni koń, którego udało się wykupić dzięki Waszej pomocy. Przyjechał dziś i widać, że jest jeszcze pobudzony i zaniepokojony po transporcie. Nie wie, że trafił w dobre miejsce. Przywitał się klaczką Dominą, która może szepnęła ma na uszko, że już będzie dobrze. Mam nadzieję, że spokój innych koni oraz Wasze odwiedziny i rozpieszczanie marchewkami,
Szaruś jest już u nas. Idziemy na padok dla osiołków. Jeszcze raz dziękuję za pomoc, w ratowaniu jego życia.
https://youtu.be/udQYPFqdpAY 18 maja 2026 Szaruś, uratowany dzięki Wam, przyjechał do ośrodka w piątek. To bardzo grzeczny osiołek i trochę strachliwy. Ma zaniedbane kopytka, dlatego czeka go wizyta u kowala w przyszłym tygodniu. Stado przywitało go spokojnie i z zainteresowaniem. Założyłem Szarusiowi jaskrawo pomarańczowy kantar, żeby łatwo go było rozpoznać na dniu otwartym 6 czerwca. NA WPŁATĘ POZOSTAŁO: Dni Godziny Minuty
Antoś to młody kucyk, zachowaniem bardziej przypomina osiołka, bo jest spokojny i proludzki.
15 maja 2026 Wiosną kucyki i osiołki zmieniają szatę. Zimą futro jest grube, gęste, dłuższe, robi się puchate. Jak zaczyna robić się ciepło, to tak jak u psów czy kotów, kucyki i osiołki linieją i zmieniają szatę na krótką. Jak widzicie, Antoś jest w trakcie tej zmiany, futro można wyciągać garściami. Chyba przygotujemy zgrzebła na nadchodzący dzień otwarty i spokojniejsze
Kruszynka i Chmurka zamieszkują obecnie stajnię. Chciałbym, aby troszkę przytyły, dlatego dostają specjalną paszę.
https://youtu.be/sXGBjtwl7-4 14 maja 2026 W stajni, poza naszymi chorującymi kucykami i osiołkami, przebywają również takie, które wymagają dodatkowej opieki. W przypadku Chmurki i Kruszynki, opieka ta dotyczy podkarmienia. Kiedy ciocia Ola, lub ja, zauważymy, że któreś z podopiecznych jest za chude, przeprowadzamy je na jakiś czas do stajni, i podajemy specjalną wysokokaloryczną paszę, aby nabrały odpowiedniej masy. Dodatkowo zwierzaki badane
